top of page

Узбекистан: Знайомство з найкращими місцями, пам'ятниками та культурою. Частина 1.

Оновлено: 3 бер.

Вже третій рік як триває активна фаза війни проти України. Ми невпинно підтримаємо як можемо нашу армію, ініціативи волонтерів, економіку України і віримо у нашу перемогу. Саме тому, ми віримо що настане день, коли українці зможуть вільно мандрувати країнами світу і Узбекистан може бути однією з таких країн.


Узбекистан - це неймовірна країна, яка заслуговує на увагу кожного мандрівника. Розташована в серці Середньої Азії, вона має багату історію, культуру, природу та гостинність. Узбекистан - це країна контрастів, де можна побачити давні міста Шовкового шляху, сучасні мегаполіси, гірські курорти, пустельні оазиси та озера. Узбекистан - це також країна рекордів, яка займає провідні позиції за видобутком золота, бавовни, урану та природного газу. 


Uzbekistan at sunset
Uzbekistan at sunset ADKHAMJON JANOBIDDINOV

Узбекистан - це країна, де можна насолодитися смачною та різноманітною кухнею, яка відображає вплив різних народів та цивілізацій, що жили тут. Узбекистан - це країна, де можна зустріти найщасливіших людей згідно статістіці.


У цьому циклу статей  ми розкажемо вам про найкращі місця для подорожей в Узбекистані, які задовольнять будь-який смак та бюджет. Ми покажемо вам пам’ятки, що вражають, а ще особливості, атракції, поради щодо візиту та фотографії кожного з обраних місць. Ми сподіваємося, що ця інформація  зацікавить вас та заохотить вас відвідати цю надзвичайну країну. Одже ж почнемо! 😊

 

Ташкент: столиця Узбекистану, сучасне місто з історичними пам’ятниками


Ташкент - це найбільше місто в Центральній Азії, яке поєднує в собі давню історію та сучасний ритм життя. Ташкент був заснований близько 2200 років тому на Шовковому шляху, який з’єднував Китай з Європою. Місто пережило багато завоювань, землетрусів, пожеж та революцій, але завжди відроджувалося з новою силою та красою. Сьогодні Ташкент - це столиця Узбекистану, політичний, економічний, культурний і науковий центр країни, а також важливий транспортний вузол регіону.


Toshkent
Toshkent. Photo: skybooking.ua

Ташкент пропонує своїм відвідувачам безліч цікавих місць, які відображають його багатогранність та різноманітність. Тут можна побачити як захоплюючі пам’ятки давнини, так і сучасні споруди та архітектурні ансамблі. Деякі з найвідоміших та найкрасивіших місць Ташкенту - це:


Kukeldash Madrasah
Kukeldash Madrasah, Tashkent. Photo: advantour.com

 • Медресе Кукельдаш - найбільша та найстаріша медресе в Ташкенті, яка була побудована в XVI столітті. Це велична будівля з блакитними куполами та мозаїками, яка служила колись релігійною школою, караван-сараєм та фортецею. Сьогодні вона є музеєм ісламської культури та місцем проведення культурних заходів.

 • Театр опери та балету імені Алішера Навої - один з найбільших та найкрасивіших театрів в Центральній Азії, який був побудований в 1947 році за проектом японських архітекторів, які були військовополоненими під час Другої світової війни. Театр має вражаючий фасад з колонами та скульптурами, а також розкішний інтер’єр з золотом, мармуром та кришталем. Театр є діючим і представляє вистави з опери, балету, драми та музичного театру.

Музей історії Тимуридів. Фото: advantour.com
Музей історії Тимуридів. Фото: advantour.com

 • Музей історії Тимуридів - музей, присвячений історії та культурі Тимуридської держави, яка існувала в XIV-XV століттях під керівництвом знаменитого завойовника та патрона мистецтв Аміра Тімура. Музей був відкритий в 1996 році з нагоди 660-річчя Аміра Тімура. Музей має сучасну архітектуру з елементами національного стилю, а також багату колекцію експонатів, які демонструють розвиток науки, мистецтва, літератури та ремесл в епоху Тимуридів.

 • Національний парк Узбекистану - найбільший парк в Ташкенті, який займає площу близько 80 гектарів. Парк був заснований в 1994 році. Парк є місцем відпочинку та розваг для місцевих жителів та гостей міста. Тут можна погуляти по алеям, насолодитися квітами та фонтанами, покататися на атракціонах, відвідати музеї, пам’ятники та монументи, а також побачити скайлайн міста.

Це лише деякі з багатьох цікавих місць, які можна відвідати в Ташкенті. Столиця Узбекистану - це сучасне місто з історичними пам’ятниками, яке не залишить байдужим нікого.

 

Ташкент - це столиця Узбекистану, яка має багату історію, культуру та природу. Деякі цікаві факти про Ташкент:

 • Ташкент був заснований ще у 2 столітті до н. е. і є одним з найдавніших міст світу.

 • Ташкент є найбільшим містом в Центральній Азії.

 • Ташкент має найбільше фонтанів серед усіх азіатських міст.

 • Ташкентський метрополітен - перший метрополітен в Центральній Азії. Всі станції мають неповторний архітектурний вигляд.

 • У Ташкенті зберігається Коран Османа - найдревніша рукопись Корана, яка датується VII століттям.

 • У Ташкенті проживає багатонаціональне населення, яке складається з узбеків, таджиків, казахів, корейців, туркменів, татар, уйгурів та інших. Всього десь 199 національностей.

Найдавніший рукопис Корану, що зберігся до наших днів. Ташкент. Photo: islamicity.org
Найдавніший рукопис Корану, що зберігся до наших днів. Ташкент. Photo: islamicity.org

Самарканд: одне з найдавніших міст світу


Самарканд, одне з найдавніших міст світу, часто називають "перехрестям культур". Це місто було ключовим пунктом на Великому шовковому шляху між Китаєм і Європою, а також одним з головних центрів науки середньовічного Сходу.

В XIV столітті Самарканд був столицею імперії Тамерлана і династії Тимуридів. Більшість архітектурних шедеврів міста було побудовано в цю епоху, а також в епоху узбецької династії Джанидів (Аштарханидів). Це був період найвищого розвитку Самарканда.


Площа і ансамбль Регістан. Самарканд. Узбекистан.
Площа і ансамбль Регістан. Самарканд. Узбекистан. Photo: getyourguide.de

Історичний центр міста - площа і ансамбль Регистан - були внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Таким чином, Самарканд часто порівнюють зі скарбницею архітектурних шедеврів і центром науки.


Самарканд пропонує своїм відвідувачам безліч величних мечетей та мавзолеїв, які вражають своєю красою, розміром та декором. Деякі з найвідоміших та найкрасивіших місць Самарканду - це:

 • Регістан - найвідоміший площа Самарканду та Центральної Азії, яка оточена трьома величними медресе: Улугбека, Шердора та Тілля-Карі. Регістан був серцем політичного, релігійного та культурного життя міста з XV століття. Його назва означає “піщаний майдан” або “пустеля” перською мовою. Регістан славиться своїми блакитними куполами, мозаїками, мінаретами та ізографіями.

Мавзолей Гур і Амір, Самарканд
Мавзолей Гур і Амір, Самарканд. Photo: viator.com

 • Гур Е Амір - мавзолей Аміра Тімура та його родини, який був побудований в XV столітті. Це шедевр тимуридської архітектури, який має високий ребристий купол з темно-блакитного керамічного покриття, який називають “небесним куполом”. Мавзолей також має розкішний інтер’єр з золотом, мармуром, ониксом та іншими дорогоцінними матеріалами. Гур Е Амір є місцем поховання не тільки Аміра Тімура, але і його онуків, серед яких був відомий астроном та математик Улугбек, про якого ми писали у статті "Обсерваторія Улугбека: про надзвичайного правителя Самарканда та відкриття нових континентів".

Некрополь Шох-і Зінда, Самарканд
Некрополь Шох-і Зінда, Самарканд. Photo: planetofhotels.com
 • Шахі Зінда - ансамбль мавзолеїв, які належать різним членам тимуридської династії та їхнім прибічникам, які були побудовані з XI по XIX століття. Його назва означає “живий король” на перській мові, оскільки він пов’язаний з легендою про поховання тут кузена пророка Мухаммеда, який був вбитий в Самарканді в 676 році. Шахі Зінда є одним з найбільш вишуканих та кольорових архітектурних комплексів в Узбекистані, який демонструє різні стилі та епохи.

Мечеть Бібі Ханум, Самарканд
Мечеть Бібі Ханум, Самарканд. Photo: advantour.com
 • Бібі Ханум - найбільша мечеть в Самарканді, яка була побудована в XV столітті за наказом Аміра Тімура на честь його улюбленої дружини. Мечеть була призначена для п’яти тисяч молитовників і мала величезний портал, чотири мінарети та високий купол. Мечеть була пошкоджена землетрусом в 1897 році, але була відновлена в XX столітті. Мечеть Бібі Ханум є одним з найважливіших символів Самарканду та його ісламської ідентичності .


Це лише деякі з багатьох величних мечетей та мавзолеїв, які можна відвідати в Самарканді. Одне з найдавніших міст світу, Самарканд є відомим своєю історією, культурою та красою, які не залишать байдужим нікого.


Ось декілька цікавих фактів про Самарканд:

 1. Самарканд є одним з найдавніших міст світу з 2750-річною історією, ровесником Рима, Афін, Вавілона.

 2. Місто розташоване в лівобережній частині середнього течія річки Зеравшан, в самому центрі Республіки Узбекистан.

 3. В древності він був двічі столицею могутнього держави Согд та держави Маверанахр

 4. Самарканд є великим містом Узбекистану, туристичним центром Середньої Азії зі знаменитим Регистаном, Гур Емір, Шахі-Зінда, обсерваторією Улугбека.

 5. Тільки в Самарканде можна скуштувати справжній Самаркандський плов та Самаркандский хліб - Обі Нон.

 6. Самарканд був столицею при Мірзо Улугбеке, онук Аміра Тімура, який зібрав навколо себе найкращих вчених того часу та склав астрономічні таблиці Зідж Гурагані. Ці таблиці були перекладено на європейськи мови і вони були використовувані при відкритті нових морських шляхів.


Ці факти підкреслюють багатий історичний та культурний контекст Самарканда. Це місто є справжнім скарбом для відвідувачів з усього світу.


Поради:

 • Спробуйте справжній плов по-Самаркандські на Панджабе або біля аєропорта. Найкращу тандирну самсу на вул. Нарпай біля переїзду або там же аутентичну самаркандську страву Нохут-шурак.

 • Сплануйте одноденну поїздку через горний перевал Тахта-карача у місто Шахрісабз, де народився Амір Тімур. На самом перевалі можна при поверненні скуштувати тандирну страву з бараниною.

 

Бухара: місто-музей просто неба, з мальовничими кварталами та старовинними караван-сараями


Бухара - це одне з найстаріших та найкрасивіших міст в Центральній Азії, яке зберегло свій унікальний історичний образ. Бухара була заснована ще в VI столітті до н.е. на Шовковому шляху, який з’єднував Китай з Європою. Місто було центром релігійної, культурної, наукової та торгової діяльності в регіоні.


Бухоро ш Шаріф - Бухара Шляхетна
Бухоро і Шаріф - Бухара Шляхетна. Photo: goldenterratravel.com

Бухара славилася своїми вченими, поетами, митцями та архітекторами, які створили безліч шедеврів, що досі прикрашають місто. Бухара є символом культурної спадщини Узбекистану та була внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1993 році.


Бухара пропонує своїм відвідувачам безліч мальовничих кварталів та старовинних караван-сараїв, які перенесуть вас у минуле, де можна відчути атмосферу середньовічного Сходу. Деякі з найцікавіших та найкрасивіших місць Бухари - це:


Комплекс Лябі Хауз, Бухара
Комплекс Лябі Хауз, Бухара. Photo: coxandkings.co.uk

 • Лябі Хауз - комплекс, який складається з трьох медресе, що оточують великий басейн з фонтаном. Лябі Хауз був побудований в XVII столітті як місце відпочинку та зустрічей для місцевих жителів та гостей міста. Тут можна побачити різні стилі архітектури, мозаїки, каліграфію та розписи, а також насолодитися чаєм, кавою або традиційними стравами в одному з численних кафе та ресторанів.

Мінарет Калон, який стоїть вже більш 1000 років у Бухарі
Мінарет Калон, який стоїть вже понад 1000 років у Бухарі. Photo: advantour.com

 • Калян - мінарет, який був побудований в XII столітті як символ влади та величі Бухари. Калян має висоту 47 метрів та діаметр 9 метрів у основі. Він виконаний з цегли та обкладений глиняними плитками з геометричними та рослинними орнаментами. Калян служив не тільки як мінарет, але і як вогнева вежа, з якої сигналізували про небезпеку. Калян є одним з найстаріших та найвищих мінаретів в Центральній Азії.

Фортеця Арк, Бухара
Фортеця Арк, Бухара. Photo: uztrips.com
 • Арк - цитадель, яка була резиденцією правителів Бухари з V століття до 1920 року. Арк має форму неправильного чотирикутника з боками 789, 589, 224 та 218 метрів. Висота стін сягає 20 метрів. Всередині Арка знаходяться різні будівлі, такі як палаци, мечеті, казарми, скарбниці, тюрми (Зіндан) та музеї. Арк є свідком багатьох історичних подій, які відбувалися в Бухарі, а також місцем проведення фестивалів та урочистостей.

Некрополь Чор Бакр, Бухара
Некрополь Чор Бакр, Бухара. Photo: belkraj.by

 • Чор Бакр - некрополь, який був побудований в XVI столітті на місці поховання нащадків пророка Мухаммеда. Чор Бакр складається з мавзолеїв, мечетей, медресе та інших споруд, які оточені садами та алеями. Чор Бакр відрізняється від інших некрополів своєю архітектурою, яка поєднує традиційні елементи з європейськими впливами. Чор Бакр є місцем паломництва для мусульман, а також місцем відвідування для туристів. Безпосередньо перед комплексом Чор-Бакр знаходиться невеличке кафе, де готують відому баранину у тандирі. Сюдої приїзждають з іньшого кнця міста, спеціально аби скуштувати цю особливу страву.

Це лише деякі з багатьох мальовничих кварталів та старовинних караван-сараїв, які можна відвідати в Бухарі. Місто-музей під відкритим небом, Бухара є відомою своєю історією, культурою та красою, які не залишать байдужим нікого.


Декілька цікавих фактів про Бухару:

 • Бухара - один з найцікавіших архітектурно-історичних центрів Узбекистану. Тут можна годинами ходити поміж чудових середньовічних будівель, або зануритися у один із сотень провулків з глиняними стінами та чудовими дерев'яними дверями.

 • Тут наскрізь все проникнуто духом давнини, святості та торгівлі.

 • Бухара має тисячі скарб починаючи з історій та продовжуючи тисячами цікавих речей. Однак найбільший скарб Бухари це щирість та відкрите серце кожного мешканця Бухари.

 • Бухара то є місто де жив та працював відомий у всьому азійському та европейському світі вчений Абу алі ібн Сіна (Авіцена).

 

Хіва: колишня столиця Хорезмського ханства, з фортецею Ічан-Кала


Хіва - це місто в Хорезмській області Узбекистану, яке має понад 2500 років історії. Хіва була заснована ще в VI столітті до н.е. на Шовковому шляху, який з’єднував Китай з Європою. Місто було центром релігійної, культурної, наукової та торгової діяльності в регіоні.


Хива, Узбекистан
Хіва внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Photo: sogda-tour.com

Хіва славилася своїми вченими, поетами, митецями та архітекторами, які створили безліч шедеврів, що досі прикрашають місто. Хіва є символом культурної спадщини Узбекистану та була внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1990 році.


Хіва пропонує своїм відвідувачам неймовірний ансамбль архітектурних пам’яток, які знаходяться в межах фортеці Ічан-Кала. Ічан-Кала - це внутрішнє місто Хіви, яке було побудоване в XVII-XIX століттях як резиденція ханів. Ічан-Кала оточена високими стінами з чотирма воротами, в яких можна побачити старовинні годинники. Всередині Ічан-Кала знаходиться понад 50 історичних будівель та 250 старих будинків, які представляють різні стилі та епохи. Деякі з найвідоміших та найкрасивіших місць Ічан-Кали - це:


Мінарет Кальта Мінар, Хива
Мінарет Кальта Мінар, Хіва. Photo: silkadv.com

 • Мінарет Кальта-Мінар - високий та масивний мінарет, який був побудований в XIX столітті за наказом хана Мухаммада Аміна. Мінорет мав бути найвищим в світі, але будівництво було припинено після смерті хана. Мінорет має висоту 26 метрів та діаметр 14,5 метрів у основі. Він виконаний з цегли та обкладений кольоровими плитками з геометричними та рослинними орнаментами. Мінарет Кальта-Мінар є одним з символів Хіви та його незавершеність надає йому особливого шарму.

Медресе Рахімхана, Хіва
Медресе Мухаммад Рахімхана, Хіва

 • Медресе Мухаммада Рахімхана - найбільша медресе в Хіві, яка була побудована в XIX столітті за наказом хана Мухаммада Рахімхана. Медресе має величний портал з двома міноретами та куполом, який прикрашений кольоровими плитками з написами та зображеннями. Всередині медресе знаходиться 125 кімнат для студентів, мечеть, бібліотека та класи. Медресе Мухаммада Рахімхана служила не тільки релігійною школою, але і готелем для відвідувачів міста.

Мавзолей Пахлаван Махмуда. Хива
Мавзолей Пахлаван Махмуда. Хіва. Photo by Ucell Business

 • Мавзолей Пахлаван Махмуда - мавзолей, який був побудований в XIV-XIX століттях на місці поховання Пахлаван Махмуда, народного героя та поета, який був відомий своїми силою, мудрістю та добротою. Мавзолей має складну архітектуру, яка поєднує різні стилі та елементи. Він складається з купольної камери, мечеті, медресе, двору та інших споруд. Мавзолей Пахлаван Махмуда є місцем паломництва для мусульман, а також місцем відвідування для туристів.

Резіденція хивинських ханів - Тош Ховлі, Хіва
Резіденція хивинських ханів - Тош Ховлі, Хіва. Photo: wikipedia.org

 • Палац Тош-Ховлі - палац, який був побудований в XIX столітті за наказом хана Алла Кулі. Палац був призначений для прийому гостей та церемоній. Палац має розкішний декор, який включає кольорові плитки, розписи, різьблення, килими та інші дорогоцінні матеріали. Палац складається з трьох дворів, які оточені 150 кімнатами, мечетею, тронним залом, гаремом та іншими спорудами. Палац Тош-Ховлі є одним з найбільш вишуканих та кольорових палаців в Узбекистані.

Серед великого потоку інформації про Хіву, яку можна знайти на теренах інтернету, можна видокремити настпуні речі:

 • Хіва - була та залишається протягом останіх 4 століть справжнім смарагдом посеред пустелі.

 • В порівнянні з Ташкентом, Самаркандом чи Бухарою - Хіва на що не схожа. Вона нібито з іншого часу та виміру.

 • Хіва є частиною великої історії Хорезмськой держави, яка існувала протягом багатьох століть.

 • Ця земля подарувала світу таких відомих вчених як Аль-Беруні, якій ще в IX столітті порахувал довжину радіуса земної кулі. Іншим відомим в усьому світі йм'ям з цієй землі є Мухаммад аль-Хорезмі, на його честь назван термін "алгоритм".


Порада:

 • Якщо будете мати пару днів у Хіві, то перший день можна присвятити знайомству з містом Ічан-кала (Внутрішнє місто). На другій день можна поїхати в одноденну екскурсію по стародавнім фортецям (Аяс-кала, Топрак-кала, Кізіл-кала, Гульдурсун-кала, Кирккиз-кала) , яки були побудовані у II - V ст. нашого часу.

 • Навколо міста Хіва існують багато ставків де вирощують найкращу на смак рибу - короп. Біля ставків можна знайти невеличкі приватні чайхани, де готують смажену рибу в пустелі.

 • Спробуйте таки гастрономічні смаколики цього регіону як - тхум барак (як вареники з яйцем), шоут-оші (зелена локшина із соусом), хорезмійський плов (нежирний, більш дієтичний) та хліб тандирний по хорезмійські.

Це лише деякі з багатьох місць та архітектурних пам’яток, які можна відвідати в Узбекистані. Колишня столиця Хорезмського ханства, Хіва є відомою своєю історією, культурою та красою, які не залишать байдужим нікого. Бухара - перлина Сходу, з їі сотнями куполів, торговельними рядками та вузькими вулочками та відкритими серцями подібна місту зі казок "1000 і одна ніч". Самарканд - ровесник Вавілона з голубими куполами та гірськими краєвідами як один з центрів світової культури.


Не забуваємо сьогодні задонати задля Перемоги!99 переглядів2 коментарі

Останні пости

Дивитися всі

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Mar 06
Rated 5 out of 5 stars.

Виглядає дуже цікаво! Привабливо те, що це східна культура, яка взагалі не схожа на європейську

Like

Guest
Feb 09
Rated 5 out of 5 stars.

Дуже цікаво, дякую!

Like
bottom of page