top of page

Ісламське геометричне мистецтво: назви та значення

Ісламське геометричне мистецтво - це вид мистецтва, який використовує геометричні форми і візерунки для створення складних і красивих творів. Ісламське геометричне мистецтво можна знайти в різних формах, включаючи архітектуру, каліграфію, текстиль і декоративно-прикладне мистецтво.


Мистецтво ісламських геометричних візерунків, яке часто описується певним стилістичним характером, не обмежується художнім представленням духовного поклоніння. Він включає в себе всі форми мистецтва, поширені в мусульманській цивілізації, як на Близькому Сході, так і за його межами. У той час як унікальним елементам ісламського мистецтва вдається показати провінційні впливи та з’єднання з мистецтвом інших цивілізацій, вони часто зображують ідеї та емоції, а не відчутні матеріальні об’єкти. В ісламському мистецтві нечасто можна побачити зображення окремих людей, оскільки деякі вважають це умовою ідолів, що заборонено в ісламі. Враховуючи це, ісламське мистецтво з часом в основному зосередилося на малюнку лініями та геометричному дизайні на відміну від статуй та малюнків.


Мавзолей Гур Емір, Самарканд
Мавзолей Гур Емір, Самарканд. Фото користувача Loïc BROHARD у flickr

Ісламське геометричне мистецтво має давню історію, яка сягає корінням у стародавню Месопотамію і Єгипет. Ісламські художники та архітектори почали використовувати геометричні візерунки в своїх творах у VII столітті, після заснування ісламу.


У ранньому ісламі геометричні візерунки використовувалися для прикраси мечетей, медресе та інших релігійних будівель. Згодом вони стали популярними в інших сферах, таких як каліграфія, текстиль і декоративно-прикладне мистецтво.

Розквіт ісламського геометричного мистецтва припав на XII-XIII століття. У цей період візерунки стали більш складними і вишуканими. Вони часто використовувалися для створення великих і вражаючих творів, таких як мукарнаси, складні переплетені форми, які часто зустрічаються в ісламській архітектурі.


Красива перська плитка в мечеті Джаме, Язд, Іран
Красива перська плитка в мечеті Джаме, Язд, Іран Світлина: https://saeidshakouri.com

Ісламські візерунки зазвичай складаються з серії кіл і квадратів, дубльованих, накладених і переплетених, щоб утворити дуже складні та складні візерунки. Геометричні візерунки відображають гармонію та порядок всесвіту, надаючи художнику дивовижний рівень гнучкості та незалежності. Такі конструкції перетворювали звичайні конфігурації на неймовірні витвори мистецтва. Це ще одне міркування фундаментального принципу ісламу: віра в те, що Бог та іслам надихають життя і роблять його більш захоплюючим. Геометричні мотиви використовуються для оздоблення фортець, мечетей, могил, будинків. Він також використовується для декоративних чаш і мозаїки.


Декоративна решітка в Медресе Шер-дор, Самарканд
Декоративна решітка в Медресе Шер-дор, Самарканд

Значні геометричні конфігурації містять ісламські малюнки з плавними лініями, мотивованими формами рослин. У мусульманському мистецтві вони привносять форму дубльованих візерунків квітів або листя, які перетинаються з іншими фігурами, утворюючи складний візерунок. Найбільш типовою формою рослини, яка використовується в ісламських арабесках, є акант, який є рослиною Середземномор’я.


Ісламське мистецтво є проявом духовного та культурного значення. Художня узгодженість мусульманського мистецтва бере початок від головних доктрин єдності та єдності Бога, які є основою цієї віри. Метою ісламського мистецтва є не створення копії того, що вже існує, і будь-яка копія не може бути створена Богом.

Вважається, що геометричні візерунки відображають необмежений характер Бога в різних формах. Наприклад, кола не містять початку і кінця. Складні та повторювані геометричні мотиви в ісламському мистецтві створюють переконання, що навіть наймініатюрніша частина візерунка відіграє роль у безмежному дублюванні цілого. Окрім мусульман, які використовують у своєму мистецтві геометричні форми та письмо, стародавні римляни, греки та сасаніди також використовували ідентичні малюнки. Але в ісламських культурах математики та вчені відіграли важливу роль у створенні складних структур ісламського геометричного мистецтва, які ми помічаємо зараз. Чотири основні класи фігур у геометричній ісламській техніці - це кола, квадрати, чотирикутники, шестикутні зірки та інші багатокутники.


Мозаїчне пано в мечеті медресе Улугбека
Мозаїчне пано в мечеті у середині Медресе Улугбека, Площа Регістан, Самарканд, Узбекистан

У дизайні всі зірки створені колом, який пропорційно розділений на однакові частини. Центральна частина зірки є центром кола, основою її конструкції, де кожна вершиназірки стикається з колом у її окружності. Саме коло має значну символічну функцію з численними духовними цілями. Кола — це стародавні геометричні символи, які в минулому використовувалися для вираження єдності, ідеалів і нескінченності. Без початку і кінця, коло висвітлює Єдиного Бога. Потім промені зірки виходять назовні, символізуючи поширення ісламу.


Декорований купол у медресе Барак-хана Ташкент – ​​Узбекистан
Декорований купол у медресе Барак-хана Ташкент – ​​Узбекистан

Крім того, на початку ісламу перші мусульмани оселилися в пустелях сучасної Саудівської Аравії. Вони жили там і використовували зірки, щоб орієнтуватися в пустелі та на морі. Зірки також були важливими для мусульман під час молитви. Вони використовувалися, щоб визначити напрямок Кібли, щоб визначити правильний шлях для молитви. Як наслідок цієї процедури в ісламі, яка була дуже важливою в житті перших мусульман, несподівано, що зірки стали настільки помітними в ісламському мистецтві.


Ісламське геометричне мистецтво


Ісламське геометричне мистецтво — це заворожуюча форма художнього вираження, яка захоплювала людей століттями. Ця форма мистецтва, що бере свій початок в ісламській вірі та культурі, охоплює складні геометричні візерунки, багаті символікою, математичною точністю та естетичною красою. Ісламське геометричне мистецтво можна знайти в різних середовищах, включаючи архітектуру, кераміку, текстиль та освітлення рукописів.


Однією з відмінних рис ісламського геометричного мистецтва є його сильний акцент на геометричних формах, таких як кола, квадрати, трикутники та багатокутники. Ці форми ретельно скомпоновані, з’єднані між собою та повторюються для створення складних візерунків, які є одночасно приголомшливими візуально та інтелектуально інтригуючими. Геометричні візерунки часто демонструють симетричний дизайн, що відображає відчуття балансу та гармонії.Внутрешня частина купола, цегла, плитка, мозаїка
Внутрешня частина купола, цегла, плитка, мозаїка

Ісламське геометричне мистецтво несе в собі глибокий символізм і сенс. Вважається, що він відображає божественний порядок і основну структуру Всесвіту. Точність і математичні принципи, використані при його створенні, розглядаються як прояв досконалості та єдності Бога. Ісламські геометричні візерунки також символізують духовні поняття, такі як нескінченність, трансцендентність і єдність.


Цей вид мистецтва залишив незгладимий слід в ісламській архітектурі. Чудові мечеті, палаци та медресе по всьому ісламському світу демонструють складну красу геометричних візерунків. Ісламські геометричні візерунки прикрашають архітектурні простори, створюючи відчуття благоговіння та спокою, від захоплюючої кахельної роботи Альгамбри в Іспанії до захоплюючих мукарнасових склепінь мечеті шейха Лотфоллаха в Ірані.


Ісламське геометричне мистецтво також знайшло вираження в інших формах декоративного мистецтва. Кераміка та плитка прикрашені складними геометричними візерунками, створюючи яскраві та візуально вражаючі дизайни. Текстиль і килими мають складне плетіння з геометричними мотивами, що демонструє майстерність і майстерність мусульманських майстрів.


В останні роки ісламське геометричне мистецтво пережило відродження та отримало визнання у світі сучасного мистецтва. Художники та дизайнери черпають натхнення з традиційних ісламських геометричних візерунків, впроваджуючи їх у сучасне мистецтво, моду та дизайн інтер’єру. Це поєднання традиційної та сучасної естетики сприяє збереженню живої та актуальної багатої спадщини ісламського геометричного мистецтва.


Ісламське геометричне мистецтво є свідченням майстерності ісламських ремісників, їхнього глибокого розуміння математики та геометрії та їх відданості вираженню краси своєї віри. Його незмінна привабливість продовжує надихати та захоплювати людей у всьому світі, сприяючи цінуванню багатої культурної спадщини ісламського мистецтва.

Рослинно-геометричний орнамент
Рослинно-геометричний орнамент

Ісламські геометричні візерунки

Ісламські геометричні візерунки — це видатний аспект ісламського мистецтва та дизайну, відомий своєю складною красою, математичною точністю та символічним значенням. Ці візерунки мають багату історію і їх можна знайти в різних формах ісламського мистецтва, включаючи архітектуру, каліграфію, кераміку, текстиль і декоративне мистецтво.


Ісламські геометричні візерунки характеризуються використанням геометричних форм, таких як кола, квадрати, зірки та багатокутники, які розташовані та з’єднані між собою у складні та симетричні композиції. Ці форми часто повторюються, переплітаються та накладаються один на одного, створюючи заворожуючі візерунки, які плавно течуть і простягаються нескінченно. Повторюваність і взаємозв’язок цих візерунків символізують нескінченну природу Бога та взаємозв’язок усього створіння.


Одним з найпоширеніших видів ісламських геометричних візерунків є арабеска. Арабески — це складні декоративні малюнки, що складаються з переплетення рослинних мотивів, геометричних фігур і елементів каліграфії. Їх часто можна побачити в архітектурних орнаментах, наприклад на стінах, стелях і куполах мечетей, а також в ілюмінованих рукописах.


Іншим поширеним типом ісламського геометричного візерунка є тесселяція. Мозаїки — це повторювані візерунки геометричних фігур, які з’єднуються без будь-яких прогалин або накладання. Їх можна знайти в обробці плиткою, де плитки з різними геометричними мотивами розташовуються, утворюючи складні та гармонійні композиції.


Islamic pattern

Принципи симетрії та математичної точності є важливими при побудові ісламських геометричних візерунків. Ісламські художники та ремісники використовували математичні принципи, такі як конструкції компаса та лінійки, щоб досягти точних пропорцій, кутів і вимірювань у своїх проектах. Ці візерунки часто дотримуються математичних пропорцій, таких як золотий переріз, щоб створити естетично привабливі композиції.


Ісламські геометричні візерунки не просто декоративні; вони несуть глибокий символізм і духовний зміст. Вважається, що вони відображають глибинний порядок і єдність Всесвіту, символізуючи божественну гармонію та досконалість. Складність і заплутаність цих візерунків також служать нагадуванням про нескінченну мудрість і творчість Бога.


Сьогодні ісламські геометричні візерунки продовжують надихати художників, дизайнерів та архітекторів у всьому світі. Вони вийшли за рамки свого культурного та релігійного походження, знайшовши застосування в сучасному мистецтві, дизайні та навіть цифрових медіа. Незмінна привабливість ісламських геометричних візерунків полягає в їхній позачасовій красі, інтелектуальній глибині та почутті благоговіння та подиву, які вони викликають у тих, хто з ними стикається.

Islamic pattern


Назви геометричних візерунків

Ісламські геометричні візерунки є свідченням багатої художньої спадщини ісламського мистецтва, що включає різноманітний набір складних візерунків, кожен зі своєю унікальною назвою та характеристиками. Ці візерунки не тільки демонструють приголомшливу візуальну красу, але й мають глибоке культурне та історичне значення. Давайте розглянемо деякі додаткові відомості про ці відомі назви геометричних візерунків, які зазвичай зустрічаються в ісламському мистецтві, розширивши їхні характеристики та застосування.


Арабески

Арабески відомі своєю складною і декоративною природою. У них гармонійно поєднані рослинні мотиви, геометричні фігури, каліграфічні елементи. Плавні та криволінійні візерунки арабесок часто прикрашають поверхні ісламської архітектури, рукописів і текстилю, створюючи відчуття органічної краси.


Гіріх

В іранській ісламській архітектурі переважають візерунки Гіріх, які демонструють вишукані переплетені зірки та багатокутники. Результатом цих ретельно розроблених дизайнів є захоплюючі симетричні композиції. Візерунки гірих часто прикрашають мечеті, палаци та мавзолеї, уособлюючи математичну точність і художню винахідливість ісламських майстрів.


Гіріх


Ель Заліж

Ель Заліж, також відомий як марокканська плитка, відомий своїми складними геометричними візерунками. Ця форма ісламської мозаїчної плитки має складні композиції маленьких, яскравих керамічних плиток. Візерунки Заліж прикрашають стіни, підлоги та фонтани мечетей, палаців та інших архітектурних чудес Марокко, відображаючи майстерність ісламських ремісників.


Мукарнас

Мукарнас — тривимірний геометричний візерунок, який став знаковою рисою ісламської архітектури. Він складається із зчеплених між собою ніш або комірок, які утворюють чарівну структуру, схожу на стільники. Мукарни прикрашають стелі, куполи та вхідні портали мечетей і палаців, створюючи відчуття благоговіння та архітектурної пишноти.


Ніша з елементами мукарнас
Ніша з елементами мукарнас. Розпис, сусальне золото, пап'є-маше. Мавзолей Гур Емір, Самарканд

Візерунки переплетення

Візерунки, що переплітаються, відображають низку ліній і форм, що переплітаються, що призводить до переплетення та симетричного дизайну. Ці візерунки зазвичай зустрічаються в ісламських рукописах, де вони прикрашають межі та поля красиво створених сторінок. Вони також прикрашають текстиль, наприклад килими та тканини, додаючи нотку елегантності ісламському декоративному мистецтву.


Розеткові візерунки

Розеткові візерунки характеризуються круглими або радіальними візерунками, часто з повторенням пелюсток, листя чи інших мотивів навколо центральної точки. Ці чарівні візерунки можна знайти в оздобленні куполів, стель і міхрабів (молитовних ніш) мечетей. Розетки символізують циклічний характер життя та вічну красу, яку можна знайти в ісламській духовності.


Розеткові візерунки


Ременний візерунок

Ременні візерунки (Strapwork) демонструють складні переплетені ремінці або стрічки, які утворюють геометричні фігури та мотиви. Їх зазвичай можна побачити в ісламських виробах з дерева, ліпнині та ілюмінації рукописів. Стрічкові візерунки додають глибини та складності архітектурним поверхням і художнім композиціям, демонструючи майстерність і майстерність ісламських ремісників.


Тромп

Тромпи — це архітектурні елементи, що використовуються для переходу від квадратної або прямокутної основи до круглого купола в ісламській архітектурі. Вони часто мають складні геометричні візерунки та мукарнасові структури, що виконують роль декоративних опор. Тромпи додають структурної стабільності та візуальної привабливості переходу між різними архітектурними елементами, демонструючи бездоганну інтеграцію принципів геометричного дизайну.


Потрійний тромп
Потрійний тромп у мечеті Кіла-і-Кухна поблизу Делі, © Varun Shiv Kapur

Це лише короткий огляд різноманітних назв геометричних візерунків, які зустрічаються в ісламському мистецтві. Кожен візерунок займає важливе місце в ісламських мистецьких традиціях, відображаючи винахідливість, культурну спадщину та духовний символізм, глибоко вкорінений в ісламському геометричному дизайні. Ці візерунки продовжують надихати та захоплювати людей у всьому світі, слугуючи свідченням тривалої спадщини ісламського мистецтва та його позачасової привабливості.


Візерунки ісламського мистецтва

Візерунки ісламського мистецтва охоплюють широкий спектр складних і захоплюючих дизайнів, які розвивалися протягом століть, відображаючи багату культурну спадщину ісламського світу. Ці візерунки, що характеризуються своєю геометричною складністю, арабесками та каліграфічними елементами, містять глибокий символізм і служать візуальним відображенням ісламської духовності. Ось деякі відомі зразки ісламського мистецтва:


Геометричні візерунки: геометричні візерунки є відмінною рисою ісламського мистецтва. Вони використовують геометричні фігури, такі як кола, квадрати, трикутники та зірки, для створення складних і симетричних дизайнів. Ці візерунки часто включають повторювані та переплетені елементи, демонструючи математичну точність і відчуття гармонії.

Візерунки арабески: арабески — це складні та декоративні візерунки, які поєднують плавні та криволінійні мотиви, натхненні рослинами, квітами та виноградною лозою. Ці складні конструкції можна знайти в різних формах мистецтва, включаючи архітектуру, кераміку, текстиль та освітлення рукописів. Арабески представляють взаємодію між духовним і природним світами, символізуючи єдність і красу творіння.

Каліграфічні візерунки: Каліграфія, мистецтво красивого письма, високо цінується в ісламській культурі. Арабська писемність часто включається в художні композиції, створюючи складні каліграфічні візерунки. Вірші Корану, молитви чи інші священні тексти перетворюються на візуальні форми, а криві та лінії шрифту стають частиною загального дизайну.

Квіткові візерунки: квіткові мотиви займають значне місце в ісламському мистецтві. Ці візерунки мають стилізоване зображення квітів, листя та виноградної лози, часто розташованих у повторюваних і симетричних композиціях. Квіткові візерунки символізують красу і достаток природи і служать нагадуванням про божественне творіння.

Мозаїки: мозаїки — це повторювані візерунки переплетених геометричних фігур, які плавно поєднуються, створюючи безперервний і збалансований дизайн. Ісламське мистецтво відоме своєю майстерністю мозаїки з візерунками, які можуть простягатися нескінченно без прогалин або накладень. Мозаїки можна знайти в архітектурній плитці, мозаїці та складних килимах.

Ілюміновані рукописи: ісламські ілюміновані рукописи прикрашені складними візерунками та малюнками. Ці рукописи часто мають ошатні рамки, підсвічені ініціали та складні геометричні візерунки, які покращують красу та читабельність тексту. Сторінки ретельно прикрашені сусальним золотом, яскравими кольорами та ретельними деталями. 

Візерунки ісламського мистецтва охоплюють різноманітні стилі та мотиви, але всі вони мають спільну нитку духовного символізму, математичної точності та естетичної краси. Ці візерунки продовжують надихати та захоплювати людей у всьому світі, слугуючи свідченням багатої культурної спадщини ісламського мистецтва та його тривалої спадщини.


Переклад з англ.

Орігінал статті: https://saeidshakouri.com/islamic-geometric-patterns-names-and-meaning/

32 перегляди0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page