top of page

Чайхана - звідки така назва? Що це означає і які види чайхан бувають?

Оновлено: 8 жовт. 2023 р.

Вже не в перше можна почути чи прочитати в українському мовному просторі слово "Чайхана". В цієї статті розберемось що значить слово Чайхана, звідки воно взялося і коли воно використовується.Походження слова

Слово Чайхона походить китайської 茶 "чой" (чай) та перської محل "хоне" (приміщення). В сучасному світі спостерігається перенесення кінцевої голосної "Е" на "А" в тюркських мовах. Та зміна кореневої голосної літери "О" у слові "Чой" на "А" у слов'янських мовах. так ми маємо "Чайхана" [tcaihana] замість первинного "Чойхоне" [tcoihone].

Слово "чайхана" можна зустріти в багатьох мовах Центральної Азії та Ближнього Сходу. В Узбекистані практично в кожному кварталі можна побачити вивіску зі словом "Чойхона", в Таджикистані "Чайхонаї", в Казахстані "Асхана".


Види чайхани

Згідно з історичним описом мандрівника XIX століття із Угорщини - Арменія Вамбері, чайхани у таких місцях як Бухара, Самарканд та Хіва були як кав'ярні в Європі. Їх було дуже багато, і вони були практично на кожній вулиці. Під старими розкидистими чинарами (платанами) або під тутовниками (шовковиця) стояли широкі тапчани, на яких годинами сиділи аксакали (чоловіки старшого віку з сивою бородою). Вони пили чай, їли їжу та спілкувалися. На початку XX століття у Душанбе нараховувалось 12 чайхан, де люди могли не тільки випити чаю і поїсти та відпочити. А ще й поспілкуватися з сусідами, зробити торгову угоду, влаштуватися на нічліг, послухати музику, пісні, взяти участь в змаганні дотепників. Тобто чайхана була свого роду клубом в широкому розумінні слова.


Наразі більшість чайхан так і залишаються місцем у житловому кварталі, де можна посидіти, попити чаю, поїсти. Чайхани мають більш соціальний статус, там можна зустріти знайомих та обмінятися інформацією.


так виглядає чайхана на Сході. Всією родиною сидять навколо дастархана на топчанах.
Так виглядає чайхана на Сході. Всією родиною сидять навколо дастархана на топчанах.

Але ж у деяких містах чайхана стало лише назвою, а сам заклад громадського харчування перетворився в кафе, або навіть ресторан.Узбецька Чайхана в Самарканді. Ошпоз (майстер по плову) Анвар Мамедов.
Узбецька Чайхана в Самарканді. Наш друг Ошпоз (майстер по плову) Анвар Мамедов.

Є спеціалізовані заклади, наприклад, де готується лише плов або самса. Крім чаю, там можуть пропонувати пару салатів. Такі заклади працюють лише в обидні години, після обіду вони зачинені.


Узбецька чайхана

В багатьох з чайхан Узбекистану можна поїсти салат, шурпу та шашлики. Мангал може бути біля входу, так щоб люди яки проходять вповз могли бачити що тут смачно готується. І можуть зайти в середину "на запах". В узбецькій чайхані можна добре поїсти. Це буде смачна їжа, яка готується як для себе, бо в основному сюди приходять з сусідніх будинків. Ціни в такий чайхані помірні, якщо не дешеві. Інтер'єр такої чайхани мінімальний, бо знають що люди приходять сюди не лише за спілкуванням, а ще і за смачною їжею.


Сучасна чайхана-ресторан у Ташкенті
Сучасна чайхана-ресторан у Ташкенті

Інший формат узбецької чайхани - це "Ошхона" як ресторан або кафе. Ошхона перекладається як "Їдальня", хоча по традиції може мати вивіску як Чайхана. Чайхана-кафе або чайхана-ресторан знаходяться у великих містах неподалік від базару або торговельного центру. Чайхана-кафе може мати простий інтер'єр та невелику кількість страв у меню з помірними цінами. Чайхана-ресторан може бути розкішним та елітним.


Страви у Чайхані

Страви узбецької кухні

На відміну від іншого типу закладу "Ошхона", в справжній чайхані можна завжди замовити наваристу шурпу та соковитий шашлик. Шашлик може бути декілько видів: кусковий або мелений, з баранини або яловичини.


З салатів та закусок можуть бути салат з помідорів - ачічук або шакароп (іноді його просто називають "свіжий салат") або салат з редьки та чаккі.


В Самаркандському регіоні практично в кожній чайхані може бути пропонована така закуска як Анзур, маринована горна цибуля.


Традиції в Чайхані

Як соціальне явище узбецька чайхана підходить більше під кафе. Постійні клієнти, домашня атмосфера та привітливе обслуговування. В чайхані не заведено розпивати алкогольні напої, в більшості з них їх просто немає в меню. Проте чаю тут багато, або зелений, або чорний, в залежності від регіону.Як і в традиційному східному суспільстві тут працюють таки самі правила поведінки. Молодші вітають старших, входячи вітають присутніх. Голосно не розмовляють. Дають спочатку висловити власну думку старшим. До всіх ставляться з повагою. Після того як принесли їжу, чекають поки старший за столом не почне їсти.


В традиційній чайхані сидять на тапчані, взуття знімають, перед тим як забратися на такий великий диван. Молодший за столом, розливає чай з чайника по піалах, три рази перелив чай з піали в чайник (для кращого заварювання).


Атмосфера чайхани

Практично в кожній чайхані можна знайти речі, які завжди тут присутні. Звичайно що в узбецькій чайхані страви будуть подаватися в узбецькому посуді. Такий посуд у синьо-білому кольоровому виконанні має візерунок квітів бавовнику та називається "пахта-гуль". Піали, чайники, тарілки та супники всі можуть бути в одному стилі.


Типична Чайхана в Узбекистані

Узбецький ніж - пічак, казани, плоска шумівка - капкир, та мангал - то все можна побачити коли кухар в чайхані готує їжу. В залах у якості інтер'єру можуть бути сюзане, килими та топчані. На столах дастархани, на стінах тканини хан атлас, узбецькі тюбетейки та лягани як настінний декор. Чути як лунають східні пісні узбецькою, таджицькою, іранською чи арабською мовами. Подаються смачні, майже екзотичні східні страви. Як не бути задоволеним такою атмосферою Чайхани?157 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page