top of page

Шашлик: історія та традиції файного смаку

Ароматне, соковите, зі скоринкою м’ясо що шкварчить над вугіллям яке тліє на мангалі одразу збуджує у багатьох з нас апетит та створює картину застілля з друзями та рідними за столом зі смачними східними стравами.  Як добре ми знаємо за цю страву? Яка вона – історія шашлику? Про це поговоримо цього разу і статті про історію шашлику та його поширення по світу..


Шашлик на вугіллях
Шашлики на вугіллі

Нарізане на шматочки та обсмажене на вугіллі або на грилі м’ясо на шампурах стало популярним не лише в країнах Сходу та на Кавказі, але і на Заходи. Шашлик може бути в різних країнах приготований по різному, як і саме м’ясо може бути різним. Лише відношення до нього залишається однаковим, якщо воно правильно та смачно приготоване.

 

Походження шашлику

Точне походження шашлику невідомо. Є кілька теорій, але більшість експертів вважають, що він був винайдений кочовими народами Центральної Азії.

Кочові народи були змушені постійно переміщатися, і вони не мали можливості готувати їжу на вогні. Тому вони придумали спосіб готувати м'ясо, не розпалюючи багаття. Вони нанизували м'ясо на палиці й трималися їх над вогнем. Таким чином, м'ясо обсмажувалось з усіх боків, але не підгоряло.


Номад у пустелі

Цей спосіб приготування м'яса швидко поширився серед інших народів, які жили в Центральній Азії. Згодом він потрапив і в інші частини світу.


Інші теорії

Існують і інші теорії про походження шашлику. Одні дослідники вважають, що він був винайдений в Стародавньому Єгипті. Інші вважають, що він був винайдений в Стародавній Греції або Римі.


Однак, більшість експертів схиляються до думки, що шашлик був винайдений кочовими народами Центральної Азії. Цей спосіб приготування м'яса був простим і ефективним, і він ідеально підходить для кочового способу життя.

 

Що значить слово «Шашлик»?

Якщо ми погуглимо в інтернеті, то зустрінемо таке пояснення: Слово «Шашлик» походить від тюркського слова "шиш" (şiş) - "рожен". Це слово у сучасної турецькій мові означає "м'ясо, яке перевертається на рожені". Закінчення слова із звучанням «лик» притаманно як суфікс приналежності.


Шашлики

Уперше слово "шашлик" зустрічається в тюркських мовах у XI столітті. Воно було запозичене з тюркських мов в інші мови, в тому числі в українську.

З іншої сторони існує ще одне пояснення походженню слова «шашлик». Одне з найдавніших культурних просторів у Центральної Азії було перське. Воно існувало ще до того  як тюркські племена з’явились у Центральної Азії. Так ось на одній з перських мов, фарсі існує слово شش, яке звучить як «шиш». Воно перекладається як «шість». Одразу згадуємо шпажки на яких готується таке файне м'ясо, і таких шпажок на мангалі може бути одразу шість. Чому б ні?


Тут нам на допомогу приходить ще і стаття з Вікіпедії про «Shish taouk», у якої розповідається що «Шиш на сирійсько-арабських діалектах або şiş на турецькій означає шампур. Деякі вчені стверджують, що воно саме по собі є перським запозиченням від sikh, інші кажуть, що воно походить від кореня «sı» у старотурецькому значенні «різати». Він був прийнятий в єгипетському арабському, лівано-арабському та сирійсько-арабському діалектах»


Поширення в інші частини світу

В історії людяності було багато передумов для поширення такого гастрономічного продукту як шашлик. Деякі з цих факторів були цілком логічними та послідовними. Наприклад, існування такого історичного торговельного шляху як Шовковий, який існував протягом майже 1,5 тисячі років був би одним з найкращих прикладів.  Ті самі представники кочового світу, які пересувались у складі караванів, привносили із собою і рецепти приготування м’яса на шпажках. Для цього не було потрібно ні яких особливих рецептів - лише м’ясо та вогонь. Так шашлик потрапив до Середземномор'я, до Європи, до Африки та до Америки.


Розвиток міст, перетворення міст у великі ремісничі та торговельні центри, приваблювало все більш людей, у тому числі й тих хто вмів добре готувати смачне м’ясо. У кожному караван-сараї, на великих та маленьких базарах, при багатьох мечетях та у всіх чайханах можна було зустріти майстрів які чаклунили над мангалами, створюючи неймовірні запахи та смаки.


Барбекю

Адже і війни, яких було чимало в історії, так саме сприяли поширенню шашлику по світу. Так у XIII столітті шашлик потрапив до Європи разом з монгольськими завойовниками. У XIV столітті він став популярним у Східній Європі, зокрема в Україні, Росії та Польщі.


У XVI столітті шашлик потрапив до Америки разом з іспанськими колоністами. Він швидко став популярною стравою в латиноамериканських країнах, таких як Мексика, Куба та Аргентина. У XIX столітті шашлик став популярним у США.


Pinchos de Pollo
Pinchos de Pollo. Photo BY JULIE. https://www.cookedbyjulie.com/

Він був завезений європейськими іммігрантами, які звикли до цієї страви. Порівняйте з шашликом Pinchos в Іспанії або в на Кубі, Arrosticini Abruzzesi в Італії,  Patyczki у Польщі, Špízy у Чехії та будь-яке приготоване на вогню м’ясо Asado в Аргентині. То все буде м’ясо на шпажках з приблизно однаковим ефектом від приготування на відкритому вогню. В деяких країнах воно стало назватися просто як кебаб або кабоб, наприклад як у Канаді. Причому в Узбекистані слово «Кабоб» або «Кебаб» використовується в таких назвах страв як «Казан кебаб» м’ясо приготоване у казані, або «Тандир кебаб» - приготоване у тандирі.


Чайхана в Узбекистані
Вулична торгівля. Чайхана в Узбекистані.


Види шашликів

Шашлик може готуватися з різних видів м'яса, таких як:

·         Баранина. Баранина є традиційним видом м'яса для шашлику. Вона має жирний смак і аромат.

·         Свинина. Свинина є менш жирною, ніж баранина. Вона має більш ніжний смак.

·         Яловичина. Яловичина є більш волокнистою, ніж баранина або свинина. Вона має більш насичений смак.

·         Курка. Курка є більш дієтичним видом м'яса. Вона має ніжний смак.

·         Риба. Риба є хорошим джерелом білка. Вона має ніжний смак.

·         Морепродукти. Морепродукти є хорошим джерелом білка і вітамінів. Вони мають ніжний смак.


Шашлик з риби
Балик кебаб, шашлик з риби

Є в Узбекистані, у місті Самарканд таки ресторани, де існує багато різних видив шашликів. Там може бути шашлик по-кавказькі з великими шампурами та великими шматками м’яса на них. «Беш панджа» шашлик з баранини на п’ятьох шпажках, Джигар кабоб – шашлик з печінки, Товук кебаб – шашлик з курятини, Балик кебаб – шашлик з риби, Шашлик із картоплею або шашлик з овочами, Чалагач - Шашлик з каре, Делікатесний шашлик та Ґіждуванський шашлик з баранини з меленого м’яса. Всього може бути десь 20 сортів різних шашликів.  Шашлик - це страва, яка має багатовікову історію. Вона була винайдена кочовими народами Центральної Азії і з часом поширилася в інші частини світу.

Шашлик є популярною стравою в багатьох країнах світу. Він готується з різних видів м'яса, таких як баранина, свинина, яловичина, курка, риба та морепродукти.

Шашлик часто готується на природі, на пікніку. Це є традицією багатьох народів світу. Шашлик популярний з кількох причин. По-перше, це смачна і ароматна страва. По-друге, шашлик можна приготувати з різних видів м'яса, що робить його доступним для багатьох людей. По-третє, шашлик часто готується на природі, що створює атмосферу свята і відпочинку.


Шашлик є частиною культури багатьох народів світу. Він є символом дружби, сімейного затишку і відпочинку на природі. Смачного, миру нам всім і до Перемоги!

 

 

 

88 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page