top of page

Зелений чай сенча: що це таке, опис напою, його корисні лікувальні властивості

Оновлено: 13 квіт. 2021 р.

Останнім часом все більше людей ставлять собі питання: зелений японський чай сенча - що це таке і як його правильно пити. Річ у тому, що цей напій користується популярністю у самих різних категорій цінителів: у прихильників здорового способу життя, любителів підвищити з ранку настрій за чашкою міцної кави, у поціновувачів справжніх ароматних церемоній. Пити цей сорт можна гарячим і охолодженим, вранці і ввечері, для втамування спраги й підняття настрою. Така універсальність досягається унікальними властивостями та особливим способом заготовляння.


Що таке чай сенча

Як легко здогадатися з назви, цей напій виробляють не на звичних всім китайських та індійських плантаціях, а в Японії - Японії, сімейних традицій і найпрацьовитіших людей. Можливо, саме ці факти послужили створенню особливого способу обробки сорту.


У той час як всі інші чайне листя обсмажуються для розкриття смаку та аромату, зелений верес, як часто називають цей вид, пропарюється протягом однієї хвилини, а потім скручується в тоненькі трубочки. Такий унікальний спосіб обробки дозволяє не допускати зайвого окислення і зберігає максимальну кількість корисних речовин.
Властивости смаку

Як вже говорилося раніше, листя, що пройшли термічну обробку, скручуються в найтонші чаїнки. Вони настільки делікатні і тендітні, що зовні нагадують лапки павука або ниточки. Зламати їх дуже просто, так що сенча вимагає трепетного до себе ставлення.Що стосується якості смаку, то цей сорт може похвалитися яскравим свіжим смаком, з чіткими нотками зелених трав. Правильно заварений настій напою виходить ніжно-смарагдовим. Варто відхилитися від традиційного способу, як можна отримати зайве терпкий, навіть гіркуватий смак і аромат.


Опис технології виробництва зеленого чаю сенча

Саме цей процес дозволяє йому залишатися дійсно унікальним у своєму роді. Що стосується сировини, то відповідні кущі ростуть на території Японії практично повсюдно, але найкращі листя збирають на схилах гір. Захищені від палючого сонця, сильного вітру, насичені свіжим повітрям, вони відрізняються особливим ароматом. Кількість корисних речовин в такому матеріалі істотно зростає, а ось кофеїну, навпаки, виробляється менше.


Урожай заведено збирати на самому початку весни, коли листочки ще молоді і ніжні. Як вже говорилося раніше, їх не обсмажують, а лише трохи пропарюють і підсушують, щоб зберегти максимум смаку. Після цього чаїнки обережно скручують. Якщо робити це занадто агресивно, продукт досить швидко перетворюється в пил.


У чому різниця між сортами з різних країн

Як вже говорилося раніше, основним постачальником цього виду напою була і залишається Японія. Але на ринку можна знайти зелений китайський чай сенча. Ключова різниця між ними криється в тому, що в КНР процес приготування верес такий же традиційний, як і щодо інших видів продукту. Листя там просто прожарюють, а потім скручують. Зовні обидва типи дійсно схожі, але аромат і смак японського - набагато яскравіше і приємніше.


Корисні властивості

Унікальна технологія виготовлення напою дійсно дозволяє зберегти дуже велика кількість вітамінів, мікроелементів, амінокислот. Вони, своєю чергою, впливають на організм. Деякі люди, регулярно випивають верес, відзначають його наступні властивості:


- Підвищення загального тонусу.

- Додання сил.

- Зміцнення імунітету.

- Поліпшення обміну речовин.

- Нормалізацію роботи серця і судин.


Кількість антиоксидантів в листі настільки велике, що цей чай дійсно можна сказати що він омолоджує. А з огляду на, скільки серед японців довгожителів, в цей факт залишається тільки повірити.


Зниження розвитку ракових захворювань

Цей ефект досягається за допомогою тих самих антиоксидантних властивостей чаю. Вільні радикали, що безпосередньо впливають на погіршення стану клітин, під дією напою мінімізують свій вплив і в оптимальному режимі знищуються. Процес відновлення тканин при цьому поліпшується. Одночасно з цим, зміцнюється імунна система. Сильний молодий організм ефективніше бореться з факторами, що сприяють розвитку онкологічних захворювань.


Спалювання жиру

Корисні властивості зеленого чаю сенча криються також у його потенційної можливості покращувати обмін речовин. Збагачений залізом, він налагоджує метаболізм, завдяки чому обмінні процеси посилюють вплив на реакції, що сприяють спалюванню зайвого жиру. Будь-яка важка їжа при вживанні продукту засвоюється краще, а присутні в ній жирні речовини - розщеплюються. В результаті зайва вага може значно знижуватися, хоча простого щоденного випивання чашки верес для цього недостатньо. Необхідно підтримання здорового способу життя, фізичні навантаження і дієта.Підвищення енергії

Тонізація нервової системи типово для будь-якого сорту. Попри те що кількість кофеїну і таніну в цьому різновиді менше, ніж в більшості інших видів, вони все-таки присутні. А в поєднанні з вітамінами, мінералами й антиоксидантами, їх вплив на організм стає не тільки м'яким, але і більш тривалим.


Бадьорість починає відчуватися практично відразу після вживання верес і триває протягом усього дня. Правда, через це ж унікальної властивості, пити його занадто багато просто не можна, особливо людям, що страждають безсонням або захворюваннями нервово-психічного характеру.


Зниження високого кров'яного тиску

Лікувальні властивості чаю сенча не закінчуються на перерахованих вище. Деякі помічають вплив на серцево-судинну систему, що виражається в нормалізації тиску.


Стимулювання розумових здібностей

Користь відзначають люди, які ведуть активну інтелектуальну діяльність. По-перше, тому що він позитивно впливає на пам'ять. По-друге, тому що підвищується загальна працездатність мозку, в тому числі завдяки гарному харчуванню його клітин киснем, вітамінами й мінералами. Разом з тим знижується рівень тривожності. Розслаблена нервова система працює більш ефективно, забезпечуючи нормальний взаємозв'язок всіх своїх відділів.


Зниження рівня холестерину

Що стосується цих шкідливих речовин, то вони можуть вимиватися з кровоносних судин. Природно, що на цьому тлі серце починає працювати краще, а це виключає розвиток більшості вікових захворювань серцево-судинної системи. Щоб досягти такого ефекту, досить випивати пару чашок сенчі в день. Ніякого зайвого навантаження головний м'яз нашого організму не отримає, так що при відсутності інших протипоказань, за кровоносну систему можна не хвилюватися.


Зміцнення імунітету

Позитивний вплив на роботу імунної системи чай може надати відразу з декількох сторін:


- Сприяє оновленню і омолодженню організму, покращуючи його загальний стан.

- Допомагає боротися з вірусами.

- Зменшує запальні процеси.

- Надає антибактеріальну допомогу.


В результаті людина ефективніше бореться з будь-якими зустрічаються вірусні та інфекційні захворювання. У поєднанні з хорошою фізичною активністю і правильним харчуванням, продукт стає своєрідним джерелом здоров'я.


Як правильно вибрати

Широка популярність верес привела до того, що сьогодні на ринку представлено багато підробок, схожих за зовнішнім виглядом, але виготовляються іншим способом і з іншого сировини. Ні смаку, ні аромату унікального зеленого напою вони повторити не можуть, тому до вибору цього чаю необхідно поставитися з усією серйозністю.


Як правильно заварювати

Раніше вже говорилося, що порушення технології приготування продукту такого типу може привести до втрати його унікального смаку й аромату. Щоб отримати той самий витончений напій, доведеться готувати його згідно з правилами.


Інгредієнти

Що стосується вибору сировини, про тонкощі процесу вже говорилося вище. Важливо використання молодого листя, виготовлених за технологією пропарювання. Тільки вони зможуть дати яскравий смак, колір і аромат. Але звертайте увагу і на інший компонент - воду. Вона повинна бути досить м'якою, щоб дозволити верес повністю розкритися. Неприпустимо заливати чай окропом, мають власний присмак через великої кількості сторонніх речовин.На що звернути увагу

Зелений сенча - особливий, а значить доведеться врахувати кілька важливих моментів, зокрема:


Ніколи не використовуйте для заварювання надто гарячу або дуже холодну воду.


Чи не перетримуйте продукт в чайнику. У цього сорту гіркоту з'являється дуже швидко. Краще використовуйте чайники "гунфу" - вони дозволять злити настій, що не перетримував чаїнки, і своєчасно залити їх наступною порцією води - якісний чай можна заварювати протокою до 3-х разів


Не використовуйте молоко, цукор та інші добавки. Вони переб'ють ніжний смак, зіпсувавши процес чаювання.


Слід також зазначити, що японський сорт часто використовують у поєднанні з народними стравами цієї країни.


Процес заварювання

Традиційний спосіб приготування вимагає врахування декількох певних моментів. Обов'язково пройдіть всі рекомендовані кроки:


  • Використовуйте скляний або фарфоровий посуд. Так, вона не так надійно утримує тепло, як глиняна, але зате не дозволяє чаїнкам розкритися занадто сильно, що призводить до появи гіркоти.

  • Залийте в чайник 200 мл води, температура якої тримається на рівні 80-85 °. На цей обсяг доведеться використовувати 2-3 грами листя.

  • Спочатку посуд необхідно обполоснути, тому першу заварку зливають не наполягаючи. Таким чином, промивається не тільки посуд, але і самі листя, щоб уникнути потрапляння в готовий напій бруду.

  • Під час самого заварювання акуратно помішуйте сенча, таким чином, щоб з'явилася легка пінка.


Процес не повинен тривати довше хвилини, потім настій необхідно злити в чашку, інакше з'явиться гіркота.


Повторювати процедуру з одного заваркою допускається 2-3 рази, але смакові якості неминуче будуть погіршуватися.


Як зберігати

Оскільки цей вид зеленого чаю заведено випивати відразу, його готують невеликими порціями: буквально на одну-дві чашки. Природно, що про решту сировину доведеться подбати додатково. Ніжне листя з легкістю вбирають сторонні запахи, так що навіть при правильному зберіганні тримати його в шафі довше чотирьох місяців не рекомендується.


Не варто утримувати продукт у відкритій банці. По-перше, повітря окислює чаїнки, зробить їх темними, позбавленими смаку і абсолютно точно - не корисними. По-друге, сподіватися отримати унікальний чайний аромат в цьому випадку не доводиться.


Скляний посуд чудово пасує для заварювання, але зберігати сировину краще в жерстяній тарі з щільною кришкою. Цей матеріал не допустить потрапляння всередину світла, повітря і вологи. Якщо ж скло - єдиний можливий варіант, доведеться знайти затишне місце, в яке потрапляє яскраве сонячне випромінювання.


Коли напій потрібно пити з обережністю

Користь зеленого чаю сенча може створити помилкова думка, що вживати його можна абсолютно всім і в будь-якій кількості без шкоди для організму. Але всі продукти такого роду вимагає акуратного до себе ставлення. В іншому випадку можуть проявитися неприємні побічні ефекти.


Передбачливими слід залишатися людям, які мають порушення в роботі нервової системи, якщо їх симптомами стає зайве збудження, безсоння. Додаткову консультацію лікаря слід отримати вагітним жінкам і годуючим матерям.


Дітям і зовсім краще відмовитися від випивання сенча, хоча б до досягнення трирічного віку. Далі, слід дивитися на стан малюка, запитати поради у його педіатра. Що стосується літнього віку, продукт в цьому випадку не протипоказаний, хоча кількість допустимих чашок краще узгоджувати з медичним фахівцем.


Побічні ефекти

У виняткових випадках вживання напою може привести до небажаних наслідків. Зазвичай так буває, якщо кількість випитого перевищує допустиму норму в 2-3 чашки. Тоді можна помітити у себе такі симптоми:


  • Нудоту, а в особливо важких випадках і блювоту.

  • Тахікардію.

  • Різка зміна артеріального тиску.

  • Надмірну збудливість і дратівливість.


Варто зазначити, що такий ефект досягається тільки при наявності небезпечних захворювань серцево-судинної, нервової систем або через надмірне і безконтрольного випивання напою. Помітивши у себе хоча б одну з перерахованих проблем, слід відмовитися від подальшого використання цього сорту.


Сенча - це один з популярних зелених чаїв з унікальними характеристиками. Він може стати найулюбленішим для всієї родини, якщо навчитися правильно його пити. Як мінімум він вартий того, щоб його спробували хоча б один раз: будь то професійна церемонія в кафе або домашнє чаювання. Після цього можна буде скласти власну думку про продукт, стати черговим його шанувальником або ставитися до нього нейтрально. Японці зовсім точно назвали б зелене листя кращим з наявних представників стародавнього напою, нам же залишається повірити їм на слово або розкуштувати найтонший аромат самим.

398 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page