top of page

Смаки та аромати Узбекистану: Відкриваємо таємниці узбецької кухні

Оновлено: 8 жовт. 2023 р.

Узбекистан це країна, де смаки, аромати та кулінарні традиції стали невід'ємною частиною її національної ідентичності. Запрошуємо читачів на захоплюючу гастрономічну подорож, під час якої ви матиме змогу відкрити унікальні смаки та аромати Узбекистану.Узбецька кухня може бути розглянута як скарб національної культурної спадщини. Чимало історичних, географічних та культурних факторів призвели до розмаїття і унікальності узбецьких страв і кулінарних традицій. До особливості узбецької кухні відносяться використання багатства спецій, трав та ароматичних добавок, які надають узбецьким стравам унікальний смак та аромат. Таки страви як манти, лагман, плов та самса вже давно стали гастрономічними символами Узбекистану.


До гастрономічної культури необхідно так саме віднести гостинність та культуру їжі. Саме відзначення гостинності та традиції гостинців узбеків стають частиною кулінарного досвіду в Узбекистані. Трапеза становиться не просто обідом як перекус, але як спосіб об'єднання родини та друзів, а також як спосіб передачі та збереження культурних цінностей.

Узбецька кухня славиться своїми багатими традиціями та неперевершеними смаками. Саме ця кухня вважається однією з найсмачніших і найвідоміших у Центральній Азії. Дозвольте представити вам деякі з найпопулярніших страв узбецької кухні, які безсумнівно зачарують вас.


1. Плов:

Плов є невід'ємною частиною узбецької культури та символом гостинності. Це смачне ризотто, приготоване з рису, м'яса (зазвичай ягнятини або баранини), моркви, цибулі та різних спецій. Ця страва готується великими казанами, що надає їй особливий смак. Плов зазвичай подають з салатом та ніжною паляницею.


#Узбецький_плов - це неперевершений симфонія смаків та ароматів, що стала невід'ємною частиною культурного досвіду Узбекистану. Ця вишукана страва має свої унікальні складники, особливості приготування та неповторний смак.


Складники узбецького плову

Складники узбецького плову можуть варіюватися, але основними компонентами є:


1. Рис: Для плову використовується спеціальний сорт рису, який має довгі або кругли зерна та відмінну здатність вбирати смакові аромати. В Узбекистані для приготування плову використовуються різні сорти рису, проте два найпоширеніші і визнані як ідеальні для плову - це "Ошиба" (O'sh va) та "Королівський" (Sulton). Обидва ці сорти рису володіють певними особливостями, які роблять плов вишуканим та смачним.


  • "Ошиба" (O'sh va): Цей сорт рису відомий своїми довгими зернами, які добре вбирають смакові аромати та мають відмінну здатність не склеюватись під час приготування. Він дає плову пухнасту структуру і легку текстуру.

  • "Королівський" (Sulton): Цей сорт рису характеризується своїми великими та довгими зернами, які залишаються роздільними та пухнастими після приготування. Він володіє ніжним смаком та ароматом, додаючи плову розкішного вигляду та текстури.


Обидва ці сорти рису є ідеальними для приготування узбецького плову, оскільки вони допомагають зберегти структуру та текстуру рису, а також вбирають смаки та аромати м'яса та спецій, що додаються до плову. Використання правильного сорту рису грає важливу роль у досягненні автентичного смаку та консистенції узбецького плову.


Крім того, таки сорта рису як Аланга, Авангард або Девзира, так саме часто використовуються для плову. Останнім часом навіть в Узбекистані стали готувати плов з рису #Басматі.


Рис Басматі, який має свою власну унікальну ароматичну якість, може бути використаний для приготування узбецького плову, але варто враховувати деякі особливості.


Узбецький плов традиційно готується з довгозернистим рисом, який має здатність залишатись роздільним після приготування і надавати плову пухнасту текстуру. Рис Басматі, з іншого боку, має свою власну особливу текстуру і аромат, зокрема довгі тонкі зерна та легкий аромат меду або квітів.


Якщо використовувати рис Басматі для приготування узбецького плову, слід врахувати наступне:

1. Текстура: Рис Басматі має нахил до склеювання під час приготування, оскільки він містить більше крохмалю, ніж традиційний рис, який використовується для плову. Це може призвести до менш роздільного рису в готовому плові.

2. Аромат: Рис Басматі має сильний аромат, який може перебити смак і аромат інших складників плову, таких як м'ясо і спеції. Це може вплинути на отримання типового смаку узбецького плову.

Якщо ви вирішили використовувати рис Басматі для приготування плову, рекомендується вимочити його протягом 30-60 хвилин перед приготуванням, щоб зменшити його нахил до склеювання. Також варто використовувати меншу кількість води при варінні, щоб уникнути розм'якшення рису.В цілому, рис Басматі може дати плову власний унікальний смак і аромат. Однак, якщо ви прагнете до абсолютно автентичного узбецького плову з його характерною текстурою та смаком, рекомендується використовувати традиційний довгозернистий рис, якій використовується у рецепті.


2. М'ясо: Зазвичай використовують ягнятину або баранину, але можуть бути варіанти з говядини або баранини. М'ясо нарізається на невеликі шматочки або кубики якщо це ташкентський або ферганський варіант плову. У Cамаркандському варіанті узбецького плову м’ясо нарізається на великі шмати.

Приготування м'яса є важливою складовою узбецького плову, оскільки воно надає страві багатий смак і текстуру. Ось кілька кроків, які можна виконати для правильного приготування м'яса в узбецькому плові:


a) Вибір м'яса: Традиційно в узбецькому плові використовуються м'ясо овець або яловичини. Виберіть якісне м'ясо з м'ясистими шматками та невеликою кількістю жиру. Важливо, щоб м'ясо було свіже та без пошкоджень.


b) Поріз: М'ясо слід порізати на невеликі шматки або кубики, щоб воно рівномірно просмажувалося та варилося. Розмір кубиків може бути приблизно 2-3 см.


c) Обсмаження: У великому казанку або каструлі розігрійте олію або жир (традиційно використовують овечий жир) і додайте порізане м'ясо. Обсмажуйте його на середньому вогні до золотистого кольору. Цей крок допомагає запечатати соки в м'ясі та надати йому багатий смак.


d) Додавання цибулі: До обсмаженого м'яса додайте порізану цибулю і продовжуйте обсмажувати до м'якості цибулі. Цибуля додасть солодку нотку та покращить смак м'яса.


e) Підготовка до варіння: Додайте до м'яса і цибулі необхідну кількість води або бульйону, щоб покрити м'ясо повністю. Варіть на середньому вогні до того моменту, коли м'ясо стане м'яким і ніжним. Залежно від виду м'яса це може зайняти від 1 до 2 годин.Важливо слідкувати за правильним приготуванням м'яса, щоб воно стало м'яким і соковитим, додаючи багатий смак і текстуру узбецькому плову.


3. Морква: Морква грає важливу роль в узбецькому плові. Вона нарізається на тонкі солом'яні смужки або кубики і додається до рису та м'яса. Традиційно для приготування узбецького плову використовується червона морква, яка має насичений помаранчевий або червоний колір. Цей сорт моркви, як зазначалося раніше, називається "сары мисир" або "червона морква". Використання саме цього сорту моркви додає плову особливого смаку, аромату і вигляду. Однак, в деяких випадках, особливо за межами Узбекистану, можуть використовувати жовту моркву для приготування плову.


Жовта морква

Жовта морква є більш поширеним сортом, який доступний у багатьох країнах. Вона також має хороший смак і поживні властивості, але вона може надати трохи інший колір і смак плову. Використання жовтої моркви замість червоної може змінити зовнішній вигляд плову, забарвивши його в світло-жовтий колір. Однак, смак і аромат плову все ще можуть бути смачними і насиченими. Важливо вибрати свіжу та якісну жовту моркву для збереження смакових якостей плову. Отже, хоча традиційно використовується червона морква для узбецького плову, у деяких випадках можна застосовувати і жовту моркву, зважаючи на доступність та особисті вподобання.4. Цибуля: Цибуля додає плову аромат та пікантність. Вона нарізається на тонкі півкільця або кубики та обсмажується разом з м'ясом. У рецепті узбецького плову кількість цибулі може змінюватись залежно від особистих вподобань щодо смаку і аромату. Однак, загалом рекомендується використовувати відносно велику кількість цибулі для плову, оскільки вона додає смакові нюанси і м'якість до страви.


На 1 кг м'яса для узбецького плову можна використовувати близько 3-4 середніх цибулин. Це розраховано на стандартний рецепт. Цибулю можна порізати на тонкі півкільця або невеликі кубики, в залежності від власних вподобань щодо розміру цибулевих шматочків у плові.


Додавання достатньої кількості цибулі допоможе підсилити смак та аромат плову, а також створить м'якість і ніжність у м'ясі. Проте, якщо ви бажаєте, можете змінювати кількість цибулі відповідно до своїх особистих вподобань та смакових вимог.


5. Спеції: Узбецький плов відомий своїм багатим смаком та ароматом, які формуються завдяки використанню різних спецій. Основні спеції, які використовуються в узбецькому плові, включають наступні:

1. Куркума (жовтий корінь): Ця спеція додає плову привабливий жовтий колір і легкий аромат. 2. Кмин: Додає пікантність та аромат плову. 3. Коріандр: Ця спеція має свіжий аромат і легку цитрусову нотку, що додає особливий смак плову. 4. Перець: Використовується для додання гостроти і пікантності до страви. 5. Паприка: Додає ніжну солодку нотку і розкішний червоний колір плову. 6. Шафран: Ця дороговартісна спеція має інтенсивний аромат і додає плову багатий смак і яскраве жовте забарвлення. 7. Часник: Використовується для підсилення смаку і аромату плову. 8. Сумак: Ця спеція має легкий кислуватий смак і додає плову освіжаючу нотку.


Спеції

Крім цих основних спецій, можуть використовуватись інші трави та спеції, такі як кардамон, корінь імбиру, лавровий лист, чорний перець тощо, для додання різноманітності смаку та аромату плову. Важливо зазначити, що точні пропорції спецій можуть варіюватися залежно від рецепту та особистих вподобань. Кожен кулінар має свої унікальні способи використання спецій, тому деякі інгредієнти можуть змінюватися у різних версіях узбецького плову.


Приготування узбецького плову

Приготування узбецького плову - це справжнє мистецтво, яке передається з покоління в покоління. Основний спосіб приготування полягає в таких етапах:


1. Попереднє маринування м'яса: М'ясо може бути помариновано у спеціальному соусі зі спеціями та приправами для підсилення смаку.


2. Обсмаження: У глибокому казанку або каструлі розігрівають олію та обсмажують м'ясо разом з цибулею до золотистого кольору.


3. Додавання моркви: До обсмаженого м'яса додають моркву та продовжують обсмажувати до м'якості.


4. Додавання рису: До м'ясної та моркв'яної суміші додають рис, який ретельно промивають та вимочують перед використанням. Рис розподіляють рівномірно по казанку і заливають гарячою водою.


5. Варіння на слабкому вогні: Казанок з пловом закривають кришкою і варять на слабкому вогні до повного приготування рису та м'яса. Важливо дотримуватись правильного співвідношення рису та води, щоб плов був повітряним та пухнастим.


Узбецький плов подається гарячим, зазвичай на великому блюді. Він може бути прикрашеним свіжою зеленню, гарячим перцем або лимонними соками. Кожен шматок плову пропонує ситність та глибокий смак, зберігаючи при цьому ніжність м'яса та аромат рису.


Узбецький плов - це справжній гастрономічний шедевр, який приваблює шанувальників відмінної кухні з усього світу. Він є символом гостинності та смаку Узбекистану і залишає незабутні враження на всіх, хто спробує його.


У наступній статті ми поговоримо про те як правильно їсти манти руками, та яки бувають манти та соуси до них.

57 переглядів0 коментарів

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page